Jak kupić


Jak kupić?

Kupno nieruchomości w Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców w zależności od typu nieruchomości jest sprawą dość prostą ( np. w  przypadku lokalu mieszkalnego) lub bardzo skomplikowaną ( np. zakup gruntu rolnego). Warto przemyśleć wiele spraw przed zakupem. Kluczowe z nich to

 1. Pochodzenie środków pieniężnych przeznaczonych na zakup. Czy są one z kredytu czy z własnych oszczędności. Jest to jedna z informacja, którą umieszczamy we wniosku o wymagane jest pozwolenie na zakup nieruchomości.
 2. Cel zakupu – czy będzie to najem na własne potrzeby z opcją wynajmu prywatnego czy też planujemy wynajmować działalność w ramach działalności gospodarczej.
 3. Rodzaj nieruchomości, która chcemy zakupić, tj. grunt rolny, grunt leśny, grunt niezabudowany o przeznaczeniu mieszkaniowym, grunt zabudowany budynkiem jednorodzinnym o przeznaczeniu mieszkaniowym, grunt zabudowany budynkiem o charakterze usługowym bądź przemysłowym, lokal mieszkaniowy lub lokal usługowy. Procedura zakupu jest różna w zależności od formy nieruchomości, od najprostszej w wypadku zakup lokalu mieszkalnego po bardzo skomplikowaną w przypadku gruntów.
 4. Oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji w nieruchomość. Ceny nieruchomości w Polsce w ostatniej dekadzie są w miarę stałe. Przy niskiej inflacji jest to dobry sposób na zabezpieczanie kapitału. Przy zakupie z opcją wynajmu do kalkulacji rentowności inwestycji dochodzą zyski z wynajmu. Nieruchomości na cele gospodarcze, dość szybko się amortyzują więc tu kluczowe znaczenie na rentowność biznesu głównego.
 5. Sposób zakupu, tj. czy mamy jasno określoną nieruchomość, czy też będziemy poszukiwać przez agentów nieruchomości bądź portale internetowe. Pośrednicy nieruchomości pobierają prowizję od 1% do 2% od wartość nieruchomości. Na portalach internetowych większość ofert, to również oferty od pośredników. W Polsce jedynym gwarantem zakupu nieruchomości jest notariusz, zakup bez formy aktu notarialnego jest nieważny. Największe portale nieruchomości w Polsce to:
  1. otodom.pl
  2. gratka.pl
  3. olx.pl
  4. domiporta.pl
  5. gumtree.pl
 6. Koszty transakcyjne i podatki, zarówno w procesie zakupu jak i po zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *